تاریخ : سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 April , 2024

سرخط خبرها

کشف انواع غذای قاچاق حیوانات خانگی در مرند کمک ۳۵ میلیارد تومانی مردم تبریز در جشن گلریزان آمریکا متهم ردیف اول جنایات اسرائیل (ام الفساد جهان) است برگزاری جشن بزرگ گلریزان در شهرستان مرند نجات پنج جوان گمشده در ارتفاعات کلیبر کاهش ۳۳ درصدی تصادفات فوتی در آذربایجان شرقی نجات موتورسواران گرفتار در باتلاق ارتفاعات مرند محمد صادق نافذی سرپرست اداره ژئوپارک سازمان منطقه آزاد ارس شد. ۱۷میلیون و ۷۰۰ هزار تردد در جاده‌های آذربایجان‌شرقی ثبت شد میزان بارندگی در جلفا بعد از ۴ سال به بالای میانگین صعود کرد. مدیر جدید امور منابع آب شهرستان جلفا منصوب شد   استانداری که قواعد بازی را بلد نیست! نسخه نجات، استفاده از ظرفیت مردم و بخش خصوصی است/ حاضریم هر پروژه نیمه‌تمامی را به بخش خصوصی واگذار کنیم نگاه تحولی و حرکت جهادی لازمه حل معضلات تاریخی استان است/ هیچ کلنگ‌زنی جدیدی در استان انجام نمی‌شود سفر یک روزه استاندار آذربایجان شرقی به شهرستان مرند آزادی زندانی جرائم عمد پس از ۶ سال از زندان جلفا کلیسای سنت استپانوس پربازدیدترین اثر آذربایجان شرقی استاندار آذربایجانشرقی وارد شهرستان مرند شد. علی طهماسب پور سرپرست جدید امور منابع آب شهرستان مرند شد پروژه های شهرداری مرند در مدار تکمیل و توسعه

فعالیت صندوق پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی کلید خورد

  • کد خبر : 751
  • 26 اسفند 1400 - 22:12
فعالیت صندوق پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی کلید خورد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی میشو آنلاین، دکتر طیبی در این مراسم اظهار کرد: یکی از وظایف اصلی جهاددانشگاهی انجام تحقیقات کاربردی و پیگیری کردن این تحقیقات تا تولید فناوری در قالب محصول و خدمات است و طبق اساسنامه برای کاربردی شدن آن موظف به ادامه کار تا تولید صنعتی و نیمه صنعتی هستیم. وی […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی میشو آنلاین، دکتر طیبی در این مراسم اظهار کرد: یکی از وظایف اصلی جهاددانشگاهی انجام تحقیقات کاربردی و پیگیری کردن این تحقیقات تا تولید فناوری در قالب محصول و خدمات است و طبق اساسنامه برای کاربردی شدن آن موظف به ادامه کار تا تولید صنعتی و نیمه صنعتی هستیم.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت های جهاددانشگاهی در حوزه‌های پژوهشی و آموزشی، فرهنگی و تجاری‌سازی، افزود: جهاددانشگاهی فناوری‌های زیادی را سال‌ها تولید کرده و توان تولید فناوری‌های گسترده را هم دارد. اما برای انجام تحقیقات کاربردی و تولید محصول حرفه‌ای و تولید انبوه نیاز مالی داریم، زیرا تامین منابع تحقیقاتی آسان‌تر است، اما در مراحل بعدی نیازمند منابع مالی بیشتر هستیم.

رییس جهاد دانشگاهی اظهار کرد: آخرین فناوری این مجموعه طراحی و تولید سیستم رانش مترو بوده است.

وی با اشاره به علاقه مندی برای ایجاد اشتغال جوانان، ادامه داد: یکی از اقدامات خوب در کشور ایجاد و راه‌اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی است.

جهاددانشگاهی اکوسیستم لازم فناوری و نوآوری را دارد

دکتر وحدت با اشاره به ضرورت وجود صندوق، اظهار کرد: نهاد منظمی مانند جهاددانشگاهی دارای تمام تشکیلات لازم فناوری و نوآوری است؛ یعنی مراکز رشد، پارک‌ها، شتاب‌دهنده‌ها، شرکت‌ها و کمک کننده صادراتی را دارد. جهاد دانشگاهی دارای اکوسیستم لازم فناوری و نوآوری است که این اکوسیستم به یک نهاد مالی احتیاج دارد تا در کمترین زمان نیاز آن‌ها را رفع کند.

وی افزود: برای کمک به صندوق پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی در بخش اول تسهیلاتی به صندوق داده می‌شود، خط اعتباری هم داده می‌شود و بخش سرمایه‌گذاری هم دارد.

ایجاد شرکت توسعه صادرات با اولویت صادرات به کشورهای منطقه

دکتر بهروز بادکو، معاون جهاددانشگاهی و رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان جهاددانشگاهی در این مراسم با اشاره به فعالیت های این سازمان بیان کرد: این نهاد دارای ۳ پارک علم و فناوری در البرز، پارک علم و فناوری در کرمانشاه و پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی است؛ این پارک‌ها در مجموع دارای ۱۶۸ شرکت پارکی، پذیرش ۵۲ شرکت پارکی، خروج ۲۰ پارک و دریافت ۴۴ مجوز دانش بنیان است.

وی افزود: شرکت توسعه صادرات نیز با اولویت صادرات به کشورهای منطقه در سوریه انجام شده و به‌زودی در لبنان و عراق هم شکل خواهد گرفت.

ایجاد صندوق جهاد دانشگاهی در راستای تقویت و تکمیل چرخه نوآوری و گسترش اقتصاد دانش بنیان

دکتر کاوس حیدری، مسئول راه اندازی و مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی بیان کرد: ایجاد و توسعه ابزارها و سازوکارهای مناسب برای مشارکت و تامین مالی طرح‌های پژوهشی کاربردی، نوآورانه و فناورانه به‌ویژه در مراحل تجاری سازی و بهره برداری از یافته‌های پژوهشی یکی از مهم‌ترین اقدام‌های ضروری و مؤثر در راستای تقویت و تکمیل چرخه نوآوری و گسترش اقتصاد دانش بنیان کشور است.

وی افزود: به طور معمول فرآیند توسعه و تجاری‌سازی فناوری، نیازمند صرف منابع مالی قابل توجه است که البته پیچیدگی‌ها و چالش‌های خاصی دارد. از این رو، می‌بایست در نظام تامین مالی فناوری و نوآوری با روش مناسب و در زمان مناسب به آن توجه ویژه کرد. همچنین تامین مالی بنگاه‌های فناور و نوآور در مراحل مختلف دوره عمر بنگاه متفاوت است و می بایست سازوکارها و نهادهای مناسبی برای آن در نظر گرفت.

دکتر حیدری تصریح کرد: جهاددانشگاهی بر اساس ماموریت و اهداف و همچنین سوابق و تجارب ارزنده و مؤثر در حوزه اجرای برنامه‌ها و طرح‌های آموزشی، فرهنگی، پژوهشی و فناوری، تجاری‌سازی و نوآوری فناورانه اقدام به مشارکت در تاسیس صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی جهاددانشگاهی کرد.

وی افزود: این صندوق توسط جهاددانشگاهی، دانشگاه علم و فرهنگ، مؤسسه علمی کاربردی و تعدادی از شرکت‌های دانش بنیان و تخصصی تاسیس شده و مجوز فعالیت خویش را از دبیرخانه کارگروه در صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در بهمن ماه سال جاری دریافت کرده است و طبق برنامه‌ریزی انجام شده پس از  مراسم افتتاح و تامین مقدمات، فعالیت خویش را آغاز می‌کند.

به نقل از جهاد دانشگاهی، موضوع فعالیت صندوق‌های پژوهش و فناوری طبق اساسنامه مصوب هیات وزیران شامل ارائه خدمات مالی و تسهیلاتی به اشخاص حقیقی و حقوقی، ارائه خدمات ضمانت‌نامه‌ای برای اجرای طرح‌های پژوهشی، فناوری، نوآوری و تجاری‌سازی نتایج پژوهش‌ها، جذب و یا هدایت منابع مالی دولتی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و سایر صندوق‌های مجاز در راستای اجرای طرح‌های فناورانه و نوآورانه،سرمایه‌گذاری خطرپذیر در طرح‌های پژوهشی و فناوری، مشارکت و سرمایه‌گذاری در ایجاد، توسعه، راهبری و توانمندسازی شرکت‌های پژوهشی و فناوری و دانش‌بنیان، همکاری با مؤسسات و نهادهای داخلی و خارجی و عضویت در مجامع تخصصی مرتبط، اخذ و اعطای کارگزاری و عاملیت منابع مالی اشخاص حقیقی و حقوقی دولتی و غیردولتی در حوزه پژوهش و فناوری، ارائه خدمات ارزیابی و امکان‌سنجی طرح‌های کسب ‌وکار و نظارت، ارزش‌گذاری پروژه‌ها و طرح‌های پژوهشی و فناوری، ارائه خدمات توانمندسازی به فناوران و نوآوران، ارائه انواع تسهیلات مالی و خدمات توسعه بازار نظیر ضمانتنامه، لیزینگ، فروش اقساطی، خدمات کارگزاری و عاملیت مالی در مدیریت وجوه اداره شده، سرمایه‌گذاری و مشارکت در حوزه شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان و همچنین مشارکت در تدوین سیاست‌ها، اولویت‌ها و مقررات مرتبط با اهداف صندوق‌ها در کشور و کمک به ساماندهی و هم‌افزایی حمایت‌های موجود در کشور است

 

لینک کوتاه : http://mishoonline.ir/?p=751

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.