تاریخ : سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 April , 2024

سرخط خبرها

کشف انواع غذای قاچاق حیوانات خانگی در مرند کمک ۳۵ میلیارد تومانی مردم تبریز در جشن گلریزان آمریکا متهم ردیف اول جنایات اسرائیل (ام الفساد جهان) است برگزاری جشن بزرگ گلریزان در شهرستان مرند نجات پنج جوان گمشده در ارتفاعات کلیبر کاهش ۳۳ درصدی تصادفات فوتی در آذربایجان شرقی نجات موتورسواران گرفتار در باتلاق ارتفاعات مرند محمد صادق نافذی سرپرست اداره ژئوپارک سازمان منطقه آزاد ارس شد. ۱۷میلیون و ۷۰۰ هزار تردد در جاده‌های آذربایجان‌شرقی ثبت شد میزان بارندگی در جلفا بعد از ۴ سال به بالای میانگین صعود کرد. مدیر جدید امور منابع آب شهرستان جلفا منصوب شد   استانداری که قواعد بازی را بلد نیست! نسخه نجات، استفاده از ظرفیت مردم و بخش خصوصی است/ حاضریم هر پروژه نیمه‌تمامی را به بخش خصوصی واگذار کنیم نگاه تحولی و حرکت جهادی لازمه حل معضلات تاریخی استان است/ هیچ کلنگ‌زنی جدیدی در استان انجام نمی‌شود سفر یک روزه استاندار آذربایجان شرقی به شهرستان مرند آزادی زندانی جرائم عمد پس از ۶ سال از زندان جلفا کلیسای سنت استپانوس پربازدیدترین اثر آذربایجان شرقی استاندار آذربایجانشرقی وارد شهرستان مرند شد. علی طهماسب پور سرپرست جدید امور منابع آب شهرستان مرند شد پروژه های شهرداری مرند در مدار تکمیل و توسعه

افسردگی واقعی و علایم آن

 • کد خبر : 544
 • 16 اسفند 1400 - 4:47
افسردگی واقعی و علایم آن

افسردگی چیست؟ بسیاری از مردم تعریف واقعی افسردگی را نمی‌دانند و به عنوان یک واژۀ رایج افسردگی را معادل غمگین بودن می‌دانند. مثلاً در عصر روز سیزده‌بدر و پایان تعطیلات می‌گویند افسرده هستم. به همین دلیل واژۀ افسردگی، چه در زبان فارسی و چه در زبان انگلیسی برای توصیف غمگین‌بودن و شادنبودن بسیار به کار […]

افسردگی چیست؟
بسیاری از مردم تعریف واقعی افسردگی را نمی‌دانند و به عنوان یک واژۀ رایج افسردگی را معادل غمگین بودن می‌دانند. مثلاً در عصر روز سیزده‌بدر و پایان تعطیلات می‌گویند افسرده هستم. به همین دلیل واژۀ افسردگی، چه در زبان فارسی و چه در زبان انگلیسی برای توصیف غمگین‌بودن و شادنبودن بسیار به کار برده می‌شود. درحالی‌که تعریف افسردگی از دیدگاه روانشناسان بسیار متفاوت است.

ازآنجایی‌که بیماری افسردگی بسیار شایع است و در آمریکا حدود ۲۵ میلیون نفر مبتلابه افسردگی هستند و در موارد حاد، افسردگی می‌تواند حتی باعث خودکشی افراد شود. شناخت معیارهای روانشناسی افسردگی به‌عنوان یک بیماری می‌تواند کمک شایانی به تشخیص این بیماری و جلوگیری از عوارض بعدی ازجمله خودکشی کند.

تعریف افسردگی از دیدگاه روانشناسان

در روانشناسی افسردگی بیماری است که هم جسم و هم روان فرد را درگیر می‌کند. علائم جسمی بر اشتها، خواب، وزن، میزان انرژی و میل جنسی فرد تأثیر می‌گذارد.

علائم روانی بسیار متنوع است و طیف گسترده‌ای از مشکلات فکری و روانی را دربر می‌گیرد. برای تشخیص افسردگی بالینی می‌توان از معیارهای ۹گانۀ که انجمن روان‌پزشکی آمریکا تعریف‌ کرده است استفاده کرد. اگر فردی ۵ معیار از ۹ معیار تشخیصی را تقریباً هر روز و برای حداقل یک ماه داشته باشد و تجربه کند، به اختلال افسردگی اساسی (Major Depression Disorder) یا به زبان ساده به بیماری افسردگی واقعی مبتلاست. این معیارها که در واقع نشانه ‌های افسردگی نیز هستند به شرح زیر است :

 1. احساس غم عمیق، احساس خالی‌بودن، خلق تحریک‌پذیر، گریه‌کردن بدون دلیل خاصی و علائم مشابه که نشانگر خلق افسرده و اصلی‌ترین علایم افسردگی هستند؛
 2. کاهش علاقه به انجام‌دادن اکثر فعالیت‌های روزانه و لذت‌نبردن از تفریحات. مثلاً فرد هیچ تمایلی به رفتن به مهمانی، پارک، سینما و غیره از خود نشان نمی‌دهد. فرد همچنین تمایل به رابطۀ جنسی را از دست می‌دهد؛
 3. کاهش وزن مشخص (در حدود ۵ درصد وزن قبلی یا بیشتر) و کاهش اشتها؛
 4. تغییر در عادات خواب شامل بی‌خوابی (Insomnia) و پرخوابی؛
 5. تغییر در میزان فعالیت فیزیکی به‌صورت کم‌تحرکی یا پرتحرکی؛
 6. احساس خستگی زیاد و کمبود انرژی نیز از علائم مهم افسردگی است؛
 7. احساس پوچی، بیهودگی، سرزنش‌کردن خود و احساس گناهکار بودن بی‌دلیل؛
 8. از دست دادن قدرت تمرکز و تفکر درمورد موضوعات مختلف؛
 9. فکرکردن به موضوع مرگ، خودکشی یا داشتن برنامه‌ای برای خودکشی.

البته کسانی که ۴ معیار از ۹ مورد معیارهای فوق را هم داشته باشند باید به فکر مشاوره و درمان باشند.

چرا باید افسردگی را جدی گرفت؟

افسردگی اساسی یک بیماری واقعاً ناتوان‌کننده است. فرد مبتلا ازنظر ذهنی فلج می‌شود. تصور واقعی از خود را از دست می‌دهد. هم از نظر جسمی و هم از لحاظ روانی از انجام فعالیت‌های روزمره و شغلی باز می‌ماند.

فرد افسرده همچنین اعتماد‌به‌نفس خود را از دست می‌دهد و اراده‌اش در انجام اهداف کوتاه‌مدت و درازمدت به شدت تحلیل می‌رود. به همین دلیل فرد قدرت تصمیم‌گیری را هم از دست می‌دهد. به دلیل نداشتن علاقه به تفریحات از خانه بیرون نمی‌رود و این موضوع منجر به افزایش علائم بالینی و انزوای بیشتر فرد می‌‌شود.

کم‌کم در اثر احساس غم شدید، پوچی، بی‌ارزشی و گناهکاربودن افکار خودکشی به ذهن فرد می‌آید. آمار در این زمینه تکان‌دهنده است.

بیش از پنجاه درصد افرادی که در آمریکا به‌علت خودکشی جان خود را از دست می‌دهند دچار افسردگی اساسی هستند. پس افسردگی اساسی می‌تواند منجر به از دست دادن شغل، روابط زناشویی و روابط اجتماعی شود و فرد را به یک معلول ذهنی تبدیل کند و دست آخر هم به خودکشی منجر شود.

درمان افسردگی چیست؟

شناسایی فرد مبتلابه افسردگی توسط اطرافیان و شروع سریع درمان‌های دارویی و درمان‌های حمایتی بسیار مهم است. معمولاً فرد مبتلا خودش نمی‌تواند بیماری را تشخیص دهد و این اطرافیان هستند که این مشکل را تشخیص می‌دهند؛ چون فرد مبتلا قدرت قضاوت منطقی و صحیحی ندارد.

پس این وظیفۀ اطرافیان است که ابتدا به این بیماری فکر کنند. درمان‌های دارویی بسیار مهم هستند و در اکثر موارد باید درمان‌های دارویی از همان ابتدا آغاز شوند ولی نقش رفتاردرمانی و خانواده‌درمانی، که مجموعاً درمان‌های حمایتی هستند، بسیار حائز اهمیت است. در مقالۀ بعدی روانشناسی، درمورد عوامل مؤثر بر شروع یا پیشرفت بیماری افسردگی صحبت خواهیم کرد.

پرسش‌وپاسخ

 1. تعریف افسردگی از دیدگاه روانشناسان چیست؟ از دیدگاه روانشناسی هنگامی برای یک فرد افسردگی را تشخیص می‌دهند که از میان معیارهای ۹گانۀ تشخیصی افسردگی حداقل ۵ مورد را به مدت دو هفته یا بیشتر داشته باشد.
 2. انواع افسردگی چیست؟ افسردگی اساسی، افسردگی مداوم، اختلال دوقطبی، افسردگی پس از زایمان، افسردگی ناشی از نارسایی پیش از قاعدگی، اختلال عاطفی فصلی، افسردگی روانی، افسردگی غیرمعمول و افسردگی مقاوم به درمان انواع اصلی افسردگی هستند.
 3. درمان افسردگی چیست؟ درمان افسردگی شامل استفاده از داروها و روان‌درمانی است. داروهای مختلفی برای افسردگی وجود دارد که باتوجه‌به وضعیت فرد تجویز می‌شوند. روان‌درمانی و رفتاردرمانی نیز معمولاً به کمک روان‌درمانگر و اعضای خانواده انجام می‌شوند و شامل تغییر طرز تفکر و اصلاح رفتارهایی است که موجب بروز افسردگی می‌شوند.
لینک کوتاه : http://mishoonline.ir/?p=544

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.